Logonuzu Nasıl Alırdınız?


Logo, bir markanın en önemli görsel ögesidir. Ne kadar sade, anlaşılır ve özgün olursa diğer markalar arasındaki ayırt ediciliği de o kadar artar.

Logo tasarımı yaparken markanın öne çıkarılmasını sağlayacak en önemli unsur ise, müşterinin size sunacağı brieflerdir. Brief en yalı tabiriyle, yapılacak işin özetidir. Müşteriyle tasarımcı arasındaki iletişim aracıdır. Tasarımcı, müşteriden gelen briefler doğrultusunda tasarım yolculuğuna başlar.


Pekiyi, tasarımcı müşteriden briefleri aldıktan sonra ne yapacak?


Araştırma: Tasarımcının yapması gereken ilk iş piyasa araştırması yapmak olacaktır. Böylece hem markayı ve sektörü tanımış olacak, hem de rakip firmaların neler yaptıklarını inceleyerek, kullanılması gereken renk paletleri, yazı ve fontlar hakkında bilgi sahibi olacaktır. Elde ettiği verilere göre logo tasarımına yön vermiş olacaktır.

Eskiz Çalışması: Tasarımcı, yaptığı araştırmalar sonucunda elde ettiği veriler doğrultusunda kara kalem ile eskiz çalışmalarına başlar. Bu, logonun ana hatlarının belirlenmesinde atılan ilk adım olacaktır. Hazırladığımız eskiz çalışmalar sayesinde daha hızlı yol alma imkânı sağlamaktayız.


Logonun oluşması: Eskiz çalışmalar tamamlandıktan sonra yapılacak olan işlem vektörel bir programda çizimi gerçekleştirmek olacaktır. Gerek tipografi ve yazı stili gerekse renk paleti araştırması bu aşamada gerçekleştirilir.Logo Tasarımının Müşteriye Sunulması: Yapılan işi asıl gösterecek olan şey sunumlardır. Sunum ne kadar kaliteliyse, yapılan çalışma da o derece ön plana çıkar. Logo tasarımı kafa karışıklığına yol açmaması için, müşteriye en fazla 2 veya 3 alternatifle sunmak uygun olacaktır. Tasarlanan logolar, jpeg dosyasıyla müşteriye gönderilir. (Jpeg dosyalar ortamda açılacağı için RGB olarak gönderilmesi gerekir.) Müşteri logolardan birini seçer ve revize edilmesi gereken durum varsa tasarımcıya iletir. Yapılan gerekli düzenlemelerin ardında onay beklenir. Onayı alınan logo tasarımının teslim dosyası müşteriye mail yoluyla gönderilir.


Pekiyi, bu teslim dosyasının içerisinde neler olmalı?


İlk yapılması gereken vektörel tabanlı programda A4 boyutunda bir sayfa açılır. Sol tarafa tasarlanan logo yerleştirilir. Sağ tarafa ise, logonu negatif-pozitif hali ve farklı renk kombinasyonları yer alır. En alt kısımda ise kullanılan renklerin pantoneleri ve fontlar yer alır. (Bu düzenleme tasarımcıya göre farklılık gösterebilir.) Bu dosya Ai, EPS, SVG ve PDF formatlarında kaydedilir. Bu formatlar yeniden düzenlenebilir dosyalardır.

  • SVG – Illustrator, CorelDraw veya başka herhangi bir vektör grafik uygulaması ile düzenlenebilir gerçek bir vektör biçimi.

  • AI – Başka bir gerçek vektör biçimi, yalnızca Adobe’ye özeldir, bu yüzden gerçekten yalnızca Illustrator ile kullanılabilir. Ancak bunun bir kopyasına sahip olmak iyidir, çünkü matbaalar sık ​​sık baskı için bir şeyler hazırlarken Illustrator dosyalarının birlikte çalışmasını ister.

  • EPS – Bu başka bir düzenlenebilir formattır. Bu mutlaka doğru bir vektör formatı değil, herhangi bir vektör grafik uygulaması ile düzenlenebilir ve bazı insanlar onunla çalışmayı tercih ediyor.

  • PDF – Adobe Illustrator formatına çok benzeyen bir başka düzenlenebilir dosya. Bununla birlikte, PDF’nin avantajı, mülk sahibi olmamasıdır, yani herhangi bir vektör grafik yazılımıyla çalışabilir.

Bir başka dosyada ise, logoların her bir alternatifi için JPEG ve PNG formatları yer almaktadır.


  • PNG – Her şeyden önce PNG dosyasına saydam bir arka plan sağlamak isteyeceksiniz. Bu muhtemelen müşterinizin en çok kullandığı dosya olacaktır. PNG’ler, logo olarak kullanılmak üzere doğrudan bir web sitesine yüklenebilir ve saydam bir arka plana sahip oldukları için, arka plan olarak kullanılan renk, desen, resim veya video ne olursa olsun üzerine güzelce yerleştirilirler.

  • JPG - Bazen müşterinizin logolarını, (ne nedenle olursa olsun) JPG dosyalarını kabul ettiği bir yere yüklemesi gerekir; müşterilerin kopyaları için iyi bir logo dosyası. Ayrıca, JPG dosyalarının PNG’ye benzerlerinden daha fazla sıkıştırma ve daha az disk alanı kapama eğiliminde olmasının ilave bir faydası vardır.

Tüm bu dosyaların bulunduğu bir ZIP dosyası müşteriye mail yoluyla gönderilir.

Bu kadar dosyaya ne gerek var diye düşünebilirsiniz. Ancak profosyonel bir tasarımcı bütün olasılıkları düşünür. Bunlar olası risklere karşı alınana bir önlemdir.Ayrıca müşteri logosunu farklı formatlarda görmek isteyecektir.


8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör