Logonuzu Nasıl Alırdınız?


Logo, bir markanın en önemli görsel ögesidir. Ne kadar sade, anlaşılır ve özgün olursa diğer markalar arasındaki ayırt ediciliği de o kadar artar.

Logo tasarımı yaparken markanın öne çıkarılmasını sağlayacak en önemli unsur ise, müşterinin size sunacağı brieflerdir. Brief en yalı tabiriyle, yapılacak işin özetidir. Müşteriyle tasarımcı arasındaki iletişim aracıdır. Tasarımcı, müşteriden gelen briefler doğrultusunda tasarım yolculuğuna başlar.


Pekiyi, tasarımcı müşteriden briefleri aldıktan sonra ne yapacak?


Araştırma: Tasarımcının yapması gereken ilk iş piyasa araştırması yapmak olacaktır. Böylece hem markayı ve sektörü tanımış olacak, hem de rakip firmaların neler yaptıklarını inceleyerek, kullanılması gereken renk paletleri, yazı ve fontlar hakkında bilgi sahibi olacaktır. Elde ettiği verilere göre logo tasarımına yön vermiş olacaktır.

Eskiz Çalışması: Tasarımcı, yaptığı araştırmalar sonucunda elde ettiği veriler doğrultusunda kara kalem ile eskiz çalışmalarına başlar. Bu, logonun ana hatlarının belirlenmesinde atılan ilk adım olacaktır. Hazırladığımız eskiz çalışmalar sayesinde daha hızlı yol alma imkânı sağlamaktayız.


Logonun oluşması: Eskiz çalışmalar tamamlandıktan sonra yapılacak olan işlem vektörel bir programda çizimi gerçekleştirmek olacaktır. Gerek tipografi ve yazı stili gerekse renk paleti araştırması bu aşamada gerçekleştirilir.Logo Tasarımının Müşteriye Sunulması: Yapılan işi asıl gösterecek olan şey sunumlardır. Sunum ne kadar kaliteliyse, yapılan çalışma da o derece ön plana çıkar. Logo tasarımı kafa karışıklığına yol açmaması için, müşteriye en fazla 2 veya 3 alternatifle sunmak uygun olacaktır. Tasarlanan logolar, jpeg dosyasıyla müşteriye gönderilir. (Jpeg dosyalar ortamda açılacağı için RGB olarak gönderilmesi gerekir.) Müşteri logolardan birini seçer ve revize edilmesi gereken durum varsa tasarımcıya iletir. Yapılan gerekli düzenlemelerin ardında onay beklenir. Onayı alınan logo tasarımının teslim dosyası müşteriye mail yoluyla gönderilir.


Pekiyi, bu teslim dosyasının içerisinde neler olmalı?