Markanız İçin Logonun Önemi Nedir?


Logo, bir şirketin kimliğini yansıtan önemli görsel öğedir. Logo tasarımı, markaların kişiler tarafından akılda kalmasını ve algılanmasını sağlar. Bu bakımdan logo bir şirketin kurumsallığına, vizyonuna uygun tasarlanmalı. Ayrıca, şirketin hitap etmek istediği hedef kitleye, marka ve şirketin ilk izlenimini bıraktığı etkili bir tanıtım aracıdır.


Profesyonel düzeyde tasarlanmış logo, insanların aklında etkileyici bir imaj bırakmalı. Böylece logoyu herhangi bir yerde gören müşteri, markayı hatırlar.


Logo gözü yormadan, karmaşık bir tasarım içine girmeden sade ve anlaşılır biçimde olmalıdır. Fazla karmaşık karakterler ve şekillerden oluşmamalı, aksine kolay okunabilir olmalı. Çünkü ilk bakışta kolay algılanabilir ve ayırt edici olmalı.


Logo bir şirketin imzası olarak tanımlanabilir; çünkü şirketin yaptığı her iş bundan sonra o logo ile anılacaktır. Şirket kimliği üstlendiği için, ne kadar iyi bir logonuz varsa o kadar iyi bir imaj ve görüntünüz var demektir.


Markanıza Logo Tasarlarken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?Sadelik: Marka için tasarlanan logonun sade olması, göz yormaması gereklidir. Sembollerin kolay anlaşılabilir olması ve incelendiğinde markanın yansıtmak istediği özellikleri sergilemesi önemlidir. Bu nedenle birçok sembolden oluşan tasarımlar yerine daha sade semboller tercih edilmelidir.


Özgünlük: Marka isminde olduğu gibi marka logosunun da özgün, benzersiz olması gerekir. Rakipleriyle benzer sembolleri taşıyan markaların imajı sektörde olumsuz etkilenir. Tasarım yaparken rakip markaların logolarını incelemek, hem sektördeki hakim tasarım yapısını anlamak hem de tasarlanan logonun rakipleri arasındaki duruşunu görmek açısından önemlidir.