Markanız İçin Logonun Önemi Nedir?


Logo, bir şirketin kimliğini yansıtan önemli görsel öğedir. Logo tasarımı, markaların kişiler tarafından akılda kalmasını ve algılanmasını sağlar. Bu bakımdan logo bir şirketin kurumsallığına, vizyonuna uygun tasarlanmalı. Ayrıca, şirketin hitap etmek istediği hedef kitleye, marka ve şirketin ilk izlenimini bıraktığı etkili bir tanıtım aracıdır.


Profesyonel düzeyde tasarlanmış logo, insanların aklında etkileyici bir imaj bırakmalı. Böylece logoyu herhangi bir yerde gören müşteri, markayı hatırlar.


Logo gözü yormadan, karmaşık bir tasarım içine girmeden sade ve anlaşılır biçimde olmalıdır. Fazla karmaşık karakterler ve şekillerden oluşmamalı, aksine kolay okunabilir olmalı. Çünkü ilk bakışta kolay algılanabilir ve ayırt edici olmalı.


Logo bir şirketin imzası olarak tanımlanabilir; çünkü şirketin yaptığı her iş bundan sonra o logo ile anılacaktır. Şirket kimliği üstlendiği için, ne kadar iyi bir logonuz varsa o kadar iyi bir imaj ve görüntünüz var demektir.


Markanıza Logo Tasarlarken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?Sadelik: Marka için tasarlanan logonun sade olması, göz yormaması gereklidir. Sembollerin kolay anlaşılabilir olması ve incelendiğinde markanın yansıtmak istediği özellikleri sergilemesi önemlidir. Bu nedenle birçok sembolden oluşan tasarımlar yerine daha sade semboller tercih edilmelidir.


Özgünlük: Marka isminde olduğu gibi marka logosunun da özgün, benzersiz olması gerekir. Rakipleriyle benzer sembolleri taşıyan markaların imajı sektörde olumsuz etkilenir. Tasarım yaparken rakip markaların logolarını incelemek, hem sektördeki hakim tasarım yapısını anlamak hem de tasarlanan logonun rakipleri arasındaki duruşunu görmek açısından önemlidir.


Renklerin Uyumu: Tasarımda kullanılan renkler ve renk sayıları önemlidir. Marka sembollerinde sadelik gözetildiği için kullanılan renk sayısının iki veya üçü aşmaması gerekir. Kullanılan renkler pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle marka imajına ve sektöre uygun renkler kullanılmalıdır. Örneğin kırmızı hırs, tutku ve rekabeti temsil ederken; mavi rahatlık, huzur ve güven verir. Farklı renk tonları için Pantone renk kataloğu incelenebilir.Yazı Stili (Tipografi): Logo tasarımında çoğu zaman marka ismine de yer verilir. Böyle durumlarda yazıda kullanılan fon, kolay algılanabilir ve okunabilir olması gerekir. Ayrıca özgünlüğü, karakter satır aralıkları ve büyüklüğü gibi faktörlerin de dikkate alınması gerekir.


Uyumluluk ve Ölçeklenebilirlik: Tasarlanan logonun markanın web sitesine, kartvizit ve olası ambalajlarına, online dokümanlarına ve diğer fiziksel baskılara uyumluluğu test edilmelidir. Ayrıca logo tasarımı yapılırken, kalitesini kaybetmeden ölçeklenebilir yapıda olması önemlidir. Örneğin, pixel tabanlı bir uygulama ile logo tasarlarsanız, oluşturduğunuz çalışmaların boyutunu ölçeklendirirken kalite kaybına uğrayabilirsiniz. Bunun için pixel tabanlı uygulama olan Photoshop yerine Adobe Illustrator gibi bir vektör tabanlı bir uygulama kullanılması daha doğru olacaktır.


4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör